Free songs
header_good

Jak OpenAI kształtuje zachowanie AI

Wprowadzenie do ograniczeń modeli AI

OpenAI oferuje interesujące spojrzenie na zasady kierujące zachowaniami ich modeli sztucznej inteligencji, takimi jak ChatGPT. Firmy tworzące AI, takie jak OpenAI, stoją przed wyzwaniem definiowania i egzekwowania ograniczeń, które powinny obowiązywać ich modele. Jest to kluczowe, ponieważ duże modele językowe (LLM) nie posiadają naturalnych ograniczeń dotyczących tego, co mogą czy powinny mówić. To sprawia, że są one niezwykle wszechstronne, ale również skłonne do tworzenia nieprawdziwych odpowiedzi czy łatwo wprowadzane w błąd.


Publikacja specyfikacji modelu

Zarządzanie tymi modelami wymaga umiejętności balansowania między odrzucaniem nieodpowiednich zapytań a zachowaniem elastyczności w odpowiedziach na normalne prośby. OpenAI publikuje swoje „specyfikacje modelu”, które są zbiorem ogólnych zasad kształtujących działanie ChatGPT i innych modeli. Te reguły obejmują zarówno konkretnie zdefiniowane ograniczenia, jak i bardziej ogólne wytyczne dotyczące zachowania.


Przykłady zastosowania ograniczeń

Przykładowo, w przypadku modeli konwersacyjnych, twórca modelu może ustalić, że chatbot nie będzie podawał bezpośrednich odpowiedzi na pytania matematyczne, lecz zaoferuje przeprowadzenie użytkownika przez proces rozwiązywania problemu krok po kroku. To podejście może być również stosowane w innych kontekstach, na przykład chatbot kuchenny nie będzie dyskutował o zaangażowaniu USA w wojnę w Wietnamie, a asystent klienta nie zajmie się pomocą przy tworzeniu powieści o tematyce erotycznej.


Zagadnienia prywatności

Kwestie prywatności również są skomplikowane. OpenAI podkreśla, że choć dane publicznych postaci jak burmistrzowie czy kongresmeni mogą być dostępne, informacje o pracownikach firm czy członkach partii politycznych już niekoniecznie. Określanie, gdzie postawić granicę, nie jest proste, a instrukcje, które kierują AI, muszą być precyzyjnie sformułowane, by zapewnić przestrzeganie ustalonej polityki.


Zrozumienie i przejrzystość w zarządzaniu AI

Podsumowując, OpenAI daje użytkownikom i programistom możliwość zrozumienia, jak są ustalane zasady i wytyczne dla ich modeli AI. Choć nie wszystkie detale są ujawniane, to taka przejrzystość pomaga zrozumieć, jak firmy technologiczne radzą sobie z etycznymi dylematami, które niesie zaawansowana sztuczna inteligencja.RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
YouTube
Instagram
Tiktok
WhatsApp
Copy link