Free songs
header_good

Nowy chiplet fotoniczny Taichi dla celów AI (AGI)

Innowacyjny chiplet fotoniczny Taichi

Zespół inżynierów z Uniwersytetu Tsinghua oraz Pekińskiego Narodowego Centrum Badań nad Informatyką i Technologią w Chinach, opracował nowatorski chiplet fotoniczny Taichi, przeznaczony do efektywnego przetwarzania w dziedzinie sztucznej inteligencji ogólnej (AGI). Wyniki ich badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Science”.


Rosnąca popularność aplikacji AI

W ostatnich latach, aplikacje AI stają się coraz bardziej powszechne, co skłania inżynierów komputerowych do poszukiwania nowych rozwiązań sprzętowych. Te nowe rozwiązania mają na celu nie tylko lepsze wsparcie oprogramowania AI, ale również bezpośrednie przetwarzanie zadań AI. W centrum najnowszych badań jest model AGI, który teoretycznie składałby się z różnych chipletów, takich jak Taichi, tworzących razem komputer oparty na sztucznej sieci neuronowej z możliwościami porównywalnymi do ludzkiego mózgu.


Wyzwanie mocy obliczeniowej

Wyzwaniem w tworzeniu takiego modelu jest wymóg ogromnej mocy obliczeniowej. Obecnie głównym narzędziem są jednostki przetwarzające grafikę, ale dla równoważenia zdolności intelektualnych człowieka potrzebne są bardziej zaawansowane technologie. Zespół z Chin proponuje używanie światła zamiast elektryczności do przetwarzania danych, co pozwoliłoby na szybsze i bardziej energooszczędne działanie komputera.


Projekt i skalowanie chipletu Taichi

Chiplet Taichi został zaprojektowany do łatwego skalowania, co umożliwia używanie wielu takich chipletów jednocześnie, aby stworzyć kompleksowy system AGI. W testach, chiplet Taichi osiągnął możliwość obsługi sieci o wielkości 13.96 miliona sztucznych neuronów, co znacząco przewyższa wyniki innych producentów chipletów, którzy raportowali o sieciach wielkości do 1.47 miliona neuronów.


Zrewolucjonizowanie przemysłu sztucznej inteligencji

Innowacyjne podejście do budowy chipletów fotonicznych może zrewolucjonizować przemysł sztucznej inteligencji, oferując nie tylko wydajność, ale także nową jakość w budowie zaawansowanych modeli AGI.



RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
YouTube
Instagram
Tiktok
WhatsApp
Copy link